Cesty do dospělosti

Děkujeme za inspirativní setkání a těšíme se opět na jaře!

Program

Bret Stephenson

Cesta do dospělosti (tlumočeno do češtiny)

Přechod do dospělosti býval přehlednou cestou. Procházelo jí nesčetně generací před námi. Vedla nejen do dospělosti, ale i k mužství a ženství. V minulém století se však stala matoucí. Stali jsme se tak svědky nárůstu násilí a předčasného sexu. Klesla výkonnost mladých lidí ve škole. Vzniklo mnoho mladistvých gangů. Přibyl počet mladých lidí, kteří i dlouho po dvacítce stále žijí u rodičů a zdají se ve svém životě ztraceni. Chtějí si prodloužit dobu svého mládí a vydávají se na cestu bez zjevného konce.
Kdysi jsme mluvili o „problému se vzlétnutím“ u vesmírných raket, dnes ho můžeme použít i pro mladé lidi, kterým se nedaří najít svou dráhu v dospělém světě. Budeme mluvit o souvislosti mezi vymizením přechodových rituálů a nárůstem rizikového chování. O rozdílech mezi dospělostí, ženstvím a mužstvím. O archetypálních přístupech, které byly předpokladem dosažení dospělosti po tisíce let. O potřebě přechodových rituálů pro mladé lidi. Zaměříme se na to, jak vytvořit prostředí, které mladé lidi podpoří a které jim nabídne současný model přechodového rituálu.

O Bretovi:

„Jsem jedním z těch, kteří musí následovat své srdce. Když to nedělám, vesmír mi nakope zadek!“ Více o mě.

Aleš Neusar

Léčebný potenciál přírody pro terapeutickou práci:

Lidská zkušenost i výzkumy ukazují, že pobyt v přírodě harmonizuje, učí nás, čistí hlavu a zklidňuje – dokonce i vidět strom z okna či na obrázku může mít pozitivní efekt. Čím to je? A jak můžeme využít léčebný potenciál přírody?

O Alešovi:

Psycholog, který rád chodí po přírodě, s klienty se často prochází a absolvoval výcvik ve Wilderness Therapy u Joanne Roberts z britské Wilderness Foundation. Snaží se pomoci lidem i sobě vést spokojenější a hodnotnější život. Rád píše, přednáší, vede workshopy, zpívá, tančí, hraje (blbě) na různé nástroje, chodí do přírody a těší ho jakýkoliv živel (vítr, hory, voda, poušť).

Jan František Bím

Přechod do dospělosti v kontextu celého vývoje člověka:

Člověk během svého vývoje od početí přes zrození, dětství, dospívání, dospělost, stáří až ke smrti prochází několika různými obdobími. V první půlce života "nasává ze světa do sebe" a připravuje se na druhou půlku života, která je zaměřena na "dávání světu". Přechod do dospělosti je ta zlomová fáze života, kdy se lidský život překlápí. Může to být kolem 20 let, obvykle až tak mezi 30 a 40, u mnoha lidí ještě později a u některých nikdy. Obvykle je totiž tento přechod spojen s životní krizí a do té se nikomu moc nechce. Podobná krize bývá při většině přechodů z jednoho období do druhého. Tyto přechody je možné podpořit vhodným přechodovým rituálem.

O Janovi:

Již více jak 7 let se živí doprovázením lidí po lese a povídáním si s nimi o jejich životě. Již vyslechl kolem tisíce osobních příběhů. Některé z nich byly krásné, naplněné radostí a úspěchem, jiné bolavé. Všechny měly něco společného. Hledání hloubky sama sebe a dobré cesty životem. Vyslechnuté příběhy ho přivedly k tématu lidského vývoje a přechodových rituálů. Již pět let je průvodcem vizionářů při rituálu Hledání vize. Věnuje se též vedení meditačních seminářů a seminářů s tématy odpuštění a vděčnosti. Ve svém volném čase se věnuje putování po svatojakubské cestě do Santiága de Compostela.

Jaroslava Vatay

Přechodové rituály

Co nás iniciovalo do věku teenagera? Prošli jsme něčím? Měli jsme iniciace v dětství? Mnohým z nás chyběly rituály v jednotlivých fázích dětství, ty které by jasně vymezily či označily „teď jsem už jiný/á a i okolí se tak ke mě chová.“ Přechodový rituál z dětství do věku dospívajícího, po kterém se k mladé ženě či mladému muži již nechováme jako k dítěti. 

O Jaroslavě:

Ve dvanácti absolvovala iniciaci, složila svůj skautský slib. S věkem přicházely přirozeně další iniciace - a s nimi také svoboda, důvěra a také větší zodpovědnost. V patnácti již vedla starší světlušky a připravovala je ke slibu a ve věku 17 let prošla tzv. „zkoušku dospělosti“ Tři Orlí Pera. Přechodové rituály se nejdříve učila u Sylvie Wollwert a Moon Deer z Bear Tribe a později absolvovala dlouhý výcvik v poušti Inyo hor se školou Lost Borders (US) u Meredith Little, Gigi Coyle, Winem Phelpsem, Josephem Lezankou aj. Zde se naučila pracovat s mapou Čtyř štítů lidské přirozenosti, ze které čerpal i Bill Plotkin pro svůj medicinský kruh (viz Soulcraft).

Ivana Štefková

Jak dospívají ženy?

Bret Stephenson napsal knihu Co dělá z chlapců muže. Hlavní řečníci na naší konferenci jsou muži. Bret v úvodním videu mluví o přemožení draka. Ale co ženy? Co dělá z dívek ženy? Stačí když místo skolení draka porodíme dítě? Nebo nás do dospívání uvedou první měsíčky? A jsou tyto procesy opravdu symbolem dospělosti? A co na to disneyovské princezny? Pojďme to celé společně rozbourat!

O Ivaně:

Draků porazí denně několik, rodila zatím jen jednou, měsíčky má asi od 11. S dcerou sleduje pohádky. Ve svém životě balancuje mezi „manažerem“ a „vědátorem“. Baví ji zkoumat a objevovat. S dospívajícími strávila většinu svého profesního života a má s nimi další smělé plány. Fascinuje ji téma psychické odolnosti. Tak trochu nechce nikdy dospět. Ráda čelí novým výzvám. Tou aktuální je promluvit na konferenci s tak skvělými řečníky 🙂 

Lenka Liška

Provede nás konferencí! Vyburcuje nás k diskusi a sama se bude zajímat 🙂

Jde to i jinak? Otázka, na kterou nachází odpovědi. Pojďme společně zažívat dobrodružství při objevování nových cest a možností, jak žít spokojený a naplněný život, plný změn a poznání.

Poslední šance, kdy ji vidět před cestou za klokanem!

A jak to má s dospíváním?